L9110 Fan Motor Module

Ardunio üzerine hazır modüller eklenerek çeşitli uygulamalar için kolay aparatlar ortaya çıkartılabilir. Örneğin benimde yeni sipariş verdiğim ve elime dün ulaşan L9110 fan modülünü test etmek istedim. Açıkçası bu kadar ufak motordan bu kadar fazla performans beklemiyordum. Bağlantı aparatları tek bir modül üzerinde toplandığı için entegrasyonu gayet basit. Gerekli pinleri breadbord üzerine yerleştirdikten sonra arduino tarafında eş değer pin alanlarına takılıyor. Sonrası kodlamada vereceğiniz 1-0 mantığındaki komutlara kalıyor.

Örnek olarak basit bir uygulama yaptım. Sadece motorun çalışma mantığı ve performansını buradan sizde görebilirsiniz.

Öncelikle L9110 modülünü ben robotistan.com adresinden sipariş verdim. Açıkçası buradan aldığım malzemeler hem hızlı hemde sağlam olduğu için robotistan’ı tercih ediyorum.

Herhangi bir sensör kullanmayacağım için sadece Arduino uno, L9110 Motor Fan ve Bağlantı kabloları yeterli olacaktır. Breadbord üzerindeki layout şeması aşağıdaki gibi olacaktır.

l9110 Motor Fan.jpg

Uygulamada motorun çalışması için gerekli kod aşağıdaki gibidir. Motorun INA ve INB pinlerini Arduino üzerinde bağladığımız 8 ve 9 pinleri olduğu için bu değerleri kodlamada tanımlayarak başlıyoruz. Setup metodunda INA ve INB’den gelen değerlerin çıktılarını okuyarak loop içerisinde motorun çalışma prensibinde high ve low değerini kullanarak çalıştırıyoruz. DC motor mantığında artı eksi kutup kavramlarından yola çıkacak olursak kutuplar arası durumu high ve low değer atamaları ile dönme işlemini gerçekleştiriyoruz denebilir.

int INA = 9; 
int INB = 8;
 
void setup() 
{ 
pinMode(INA,OUTPUT); 
pinMode(INB,OUTPUT); 
}
 
void loop() 
{ 
digitalWrite(INA,LOW);
digitalWrite(INB,HIGH); 
delay(1000); 
}

 

Sonuç olarak motorun çalışma şeklini aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s