SAP ABAP – Program Oluşturma

SAP ABAP ile program kodlamaya başlamadan önce programın nasıl bir yapı içerisinde barınacağının belirlenmesi için gerekli alt yapının oluşturulması gerekmektedir.

SAP içerisinde Package mantığı ile birbiri arasında ilişkisi bulunan programların, include programların, fonksiyon grupları gibi yapıların tek bir çatı altında toplanmasını sağlayabiliriz.

Tek bir paket içerisinde birbirinden farklı programların kendi aralarında iletişimlerini sağlayabilecekleri bu yapıya Package denilebilir.

SE80 transaction’u üzerinde bulunan object navigator ekranında Package sekmesi seçilerek, Z ile başlayan paket ismi yazılır ve enter tuşu ile Package için detaylı bilgilerin girilebileceği pencereler açılır.

Capture

Paket ile ilgili kısa açıklamayı ve diğer bilgileri girdikten sonra Object Navigator üzerinden oluşturduğumuz pakete erişebiliriz. Z ile başlayan paket ismi ile bu pakete istediğimiz alandan erişebilme imkanı bulunmaktadır.

2.PNG3.PNG

Paket oluşturulduktan sonra bu paket içerisinde kullanabileceğimiz programlar yaratılabilir. Object Name sekmesi altında yer alan paket ismine sağ tıklayarak Create butonu ile oluşturmak istenen program türü seçilebilir.

Create -> Program seçeneği ile yeni bir program oluşturuyoruz. With TOP ICL. seçeneğinin seçili olmamasına dikkat edilmeli. Şimdilik bu seçenek ile bir program oluşturulmuyor.

Capture.PNG

Program oluşturulurken açılan pencereden programın kısa açıklaması ve türü seçiliyor. Program Type kısmında oluşturduğumuz program bir kullanıcı tarafından T-code ile erişilebilecek, ve bir sonuç döndürecek program olduğundan dolayı yürütülebilir program seçiliyor. Alt kısımda bulunan seçenekler arasında yer alan Editor Lock sekmesi seçildiği takdirde bu program sadece programı oluşturan kişinin müdahale edebileceği anlamına gelir. Sizden başkası bu programda herhangi bir değişiklik yapamaz.

Capture.PNG

Save tuşuna basıldıktan sonra programın hangi paket içerisinde barındırılacağı veya bu programın bir local object olarak temp dosyasında tutulup tutulmayacağı sorulmaktadır. Local object seçeneği ile oluşturulan programın sadece anlık bir program bir daha kullanılmayacağı ve hiç bir paket içinde barınmayacağı anlamına gelir. Bu yüzden açılan pencereden local olbject değil sol tarafındaki save iconu ile oluşturduğumuz paket içerisine kaydedilmesini sağlayabiliriz.

Capture.PNG

Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra artık object navigator üzerinden programın alt sekmelerine ve tüm yapısının oluştuğu pencere görünür. Sağ tarafa ise kodlama yapabileceğimiz editör kısmı açılır.

Capture.PNG

Özet olarak, SAP ABAP programlama içerisinde geliştirilen programlar zincir şeklinde ilerlemektedir. Aradaki bir katmanı sildiğiniz takdirde diğer katmanlar arasındaki iletişim kopabilir.  Hiyerarşik olarak ilerleyen bu yapı ile programlar arası ilişkiler kolaylıkla görülebilmektedir.

 

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s