Microsoft Visual Studio Lightswitch 2011

Uygulama geliştirme süreçleri esnasında karşılaşılan en büyük sıkıntılardan bir tanesi projenin planlanma aşamasındaki zaman boyutunun artmasıdır. Microsoft , visual studio IDE’sine yönelik geliştirdiği araş Lightswitch ile zaman maliyetinden kurtularak vertabanı kullanımını ve tasarımını hızlı bir biçimde ortaya koyan masaüstü , web ve cloud projeleri oluşturulabilen güzel bir araç ile karşımıza çıktı.

Microsoft lightswitch’in bir diğer özelliği ise sunum katmanı tarafında silverlight ile entegre bir biçimde çalışmasıdır … Böylece görsellik ve tasarım açısından zengin içerikli uygulamalar ortaya çıkabilmektedir. Kod yazma durumunu olabildiğince minimum seviyeye çeken ve uygulamalarda kullanılması gereken veritabanı kısmını kısa ve kolay işlemlerle ortaya koymasının yanı sıra var olan sql server’daki veritabanınızı lightswitch projenize ekleyebilirsiniz ayrıca Sharepoint datalarınızlada bağlantı kurarak iş süreçlerinizde hızlı sonuçlara ulaşabilme imkanı verilmektedir.Ancak şu anda benim gördüğüm tek sıkıntısı var olan veritabanı aktarımı esnasında sadece tablolar çekilebilmekte ve eğer storeprocedure kullanıyorsanız bunları lightswitch projesine çekemiyorsunuz … Ancak bunun çözümü zaten lightswitch projesinde gereken bütün işlemleri hazır bir çekilde size sunmasıdır … Update delete select gibi temel işlevleri geliştirdiğiniz uygulama içerisinde kolayca ekleyebiliyosunuz …

Microsoft lightswitch ile uygulama geliştirirken yazılım mimarisinde oluşan tüm katmanlar mümkün mertebede sağlanabilir. Visual Studio Lightswitch mimarisi şu şekilde oluşmaktadır :

Sunum Katmanı Silverlight => Mantıksal Katman Asp.net, WCF RIA =>Veri Katmanı SQL Server, Azure, Sharepoint == LIGHTSWITCH

Sunum katmanı tarafında Silverlight 4.0 tabanına oturtulması lightswitch projelerinde görsellik ve zengin kontrollerin kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Bu şekilde gereken bütün veri girişlerinde hazır kontrollerle uygulama zenginleştirilebilinir. Ayrıca projenin genel görünümü açısından geliştirilen extentions’lar ile değişik tema seçenekleriyle uygulama zenginleştirilebilir.

Mantıksal Katman tarafında uygulama geliştirildikten sonra kullanıcılar tarafından gerçekleştirilmesi gereken dinamik yapıların tamamı bu katman üzerinde gerçekleştirilmektedir … WCF RIA servisleri ile veritabanı ve proje arasındaki bağlantı kullanılarak gerek validasyonlar olsun gerek veri girişleri gibi işlemler bu katman ile gerçekleştirilmektedir.

Veri Katmanı ise işlemlerin kayıtlarının tutulduğu veritabanının barındırıldığı katman kendi içerisinde barındırdığı SQL Server Express ile veritabanı oluşturmak ve tablolar arasında ilişkisel yapılar ortaya koyulmaktadır ayrıca Sharepoint ve Cloud Data bağlantıları ile veritabanı işlemleri gerçekleştirilmektedir.

DİP NOT : Lightswitch yukardada belirttiğim gibi kod yazımını en az seviyeye indirgemiş durumdadır ancak bazı durumlarda geliştirmek istediğiniz uygulamanın büyüklüğüne veya müşterinin isteklerine göre kod tarafına müdahale edilmek gerekebilir bu açıdan Hem C# hemde visual basic dilleri ile kod tarafına müdahale edilebilmektedir.

Visual Studio 2010 tarafında Lightswitch indirmek için BURADAN ulaşabilirsiniz.

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s