Imagine Cup 2011 Amerika New York

2 yıl önce büyük bir hevesle katıldığımız ve tecrübesizliğimize karşın elde ettiğimiz Türkiye 3.lük derecesi çok tatlı geldiki 2011 yılında tekarardan katıldığımız imagine cup yazılım tasarım yarışmasında Türkiye 1.liği elde ederek bir başarıya daha imza attık …

Yarışmaya tekrar katılıp aynı zorlukları çekmemiz için bizi ikna eden en büyük etken tabikide dünya finallerinin NewYork’ta düzenlenecek olmasıydı. Yarışmaya katılmaya son katılım tarihinden 2 gün önce karar verdik ve yarışmaya bir anlamda 1-0 yenik başladık çünkü rakiplerimiz çoktan fikirlerini bulmuş çalışmalara başlamıştı. Yarışma başvurusunu gerçekleştirdikten sonra önümüzdeki en büyük sorun ne yapacağız ? oldu … Clea(i)r projemizle elde ettiğimiz dereceden sonra bu projenin dahada geliştirmiş versiyonu ile yola çıkmaya karar verdik ve başladık araştırmaya … Bir önceki yarışmadan elde ettiğimiz en büyük tecrübe oturup kodlama ve tasarıma başlamadan önce savunduğumuz tez hakkında detaylı bir araştırma yapmaktı çünkü yarışmadaki juri üyeleri kendi alanlarında çok sağlam isimlerden oluşuyordu ve beğenmediği bir şey olduğunda acımadan yerle bir edebilirdi.

 

Konumuzu tezimizi ve fikrimizi üniversitedeki Hocalarımız Süreyya akyüz , İrini dimitriyatis ve Atabey kaygun ile paylaştıktan sonra kendilerinin destekleriyle modifiye çalışmalarına başladık … Herşey yerli yerine oturduktan sonra yarışmanın en önemli konsepti olan sunum üzerine ve görsellik çalışmalarını güçlendirme ile iş başına koyulduk.

Imagine cup’ta öğrendiğimiz en önemli şey süper kod yazan birisini aramadıkları yaptığı işi iyi savunan ve sunumunu iyi yapan göze hitab eden bir çalışmaya önem verdiklerini gördük. Bizde sağlam tasarım ve sağlam bir altyapı ile sunumuz hakkında sürekli üniversitedeki hocalarımızın geri bildirimleri doğrultusunda bitirdik.

Yarışma için yarı final elemeleri belli olduktan sonra juri üyeleri ile live meeting gerçekleşti kısa bir soru cevap kısmından sonra heyecanlı ve büyük bekleyiş başladı. Finale kalıp kalmadığımızı beklemek gerçekten işkence gibiydi bütün takım arkadaşlarım evde bilgisayar başında finalistlerin açıklanacağı sayfayı refresh yapmaktan yorulduk.

Ve Microsoft Akademik Programlar Yöneticisi Mehmet Tunçkanat hocamızın yolladığı mail ile mutlu sona ulaştık bir kez daha finaldeydik.

Yarışma için hazırlıklar tüm hızıyla devam etti . Bir önceki yıl olduğu gibi gelenek bozulmadı ve son gece sunum saatine kadar proje üzerinde çalışılmaya devam edildi . Hatta bir önceki yılki yarışmada final gününden bir gece önce projemiz patlayarak bizi zor duruma sokmuştu 🙂 sabaha kadar yoğun bir çalışma ile halledebilmiştik.

Yarışma günü heyecan doruktaydı diğer yarışmacı arkadaşların heyecanlarıda yüzlerinden okunuyordu . sunumlarda 2. sırada yer alarak ilk sunumu izlemeye koyulduk ancak ilk sunumu yapan arkadaşlar talihsiz bir durumla projelerini çalıştırmadılar. Sıra bize geldiğinde ise sahne hazırlıklarına koyulduk ve Roll-up afişler broşürler gibi çeşitli materyallerle yarışmaya hazır olduğumuzu gösterdik … En güçlü noktamız ve kendimize en çok güvendiğimiz nokta projemizin sağlamlığı ve sunumun etkileyiciliği idi… Zaten sunumu bitirdikten sonra juri üyelerinin yanımıza gelerek tebrik etmeleri bunun en büyük göstergesiydi.

Tüm yarışmacılar sunumlarını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra sonuçlar için bekleyişe koyulduk. Büyük heyecan son bulduğunda Finallerde Türkiye adına yarışacak olan ekip CO2ncerned ekibi anons edildi ve biz büyük bir coşkuyla ayağa kalktık.

Yarışma sonrasında juri üyelerinden Ashwin ve Amintas bize amerikada karşılaşacağımız durumlarla ilgili çeşitli gerbildirimlerde bulundu …

Yarışma sonrasında ise herşey daha yeni başlıyordu 🙂 Amerika için çok ciddi ve yoğun bir çalışmaya koyulduk herşeyi en baştan en ince ayrıntısına kadar düşündük. Gelebilecek olan sorular ve karşılaşabilceğimiz her türlü soruna karşı hazırlıklıydık.

Ve amerika yoluna koyulduk 6 temmuz 2011 tarihinde THY ile yola koyulduk. Amerikaya vardığımızda onca saat yolculuk yorgunluk bizi hiç etkilememişti adeta … Newyork Times Square Mariott Marquiz oteline vardığımızda adeta büyülenmiştik valizleri otele bıraktığımız gibi kendimizi Times caddesine attık 🙂 Jetlag etkisinden kurtulmak için 2 gün öncesinde gitmiştik amerikaya aslında pekte etkisi olmamıştı 🙂

Imagine Cup yarışmacıları yavaş yavaş otele gelmeye başladılar ve bizde zaman ilerledikçe yeni kişilerle tanışmaya başladık dünyanın 73 ülkesinden bir çok öğrenci gazeteci akademisyen ve microsoft çalışanı ile tanışma fırsatına erişmek gerçekten büyük bir tecrübe oldu bizim için …

Yarışma günü gelip çattığında juri üyeleriyle tanıştık ve sunumumuza  başladık herşey yolunda gitti ve bugüne kadar yaptığımız en iyi sunumu gerçekleştirdik. Juri üyelerinden 15 civarında soru geldi ve gelen bütün sorular cevaplandı ancak AZURE teknolojisini kullanmadığımız için eksi not aldık ve ilk 18 ekip arasında yer alamadık . Aslında bizim projemiz için gereksiz olduğunu düşündüğümüz için kullanmadık.

Edindiğimiz en büyük tecrübe uluslararası arenada projemizi ve kendimizi en iyi şekilde ifade edebilmek oldu . Bir çok alandan yeni insanlarla tanışmak imagine cup ile büyük bir fırsat herkese bu tecrübeyi kazanması için yarışmaya katılması gerektiğini tavsiye ediyorum …

Teşekkürler


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s